צ’יינה טאון היא השכונה הסינית הגדולה ביותר בניו יורק.
היא נמצאת בין ברודווי ממערב, רחובות רוטג’רס ואסקס (Rutgers and Essex) ממזרח, רחובות מאדיסון ווורט’ (Madison and Worth) מדרום, ורחובות קאנאל, ברום, וגראנד (Canal, Broome, and Grand ) מצפון.
ציינה טאון היא שכונה מאוד תיירותית. קסמה של צ’יינטאון הוא בכך שהיא לא התפתחה עם השנים כמו שאר מנהטן, ובאופן יוצא דופן בהשוואה לשכונות מהגרים אחרות, היא ממשיכה לגדול ופולשת לתוך השכונות הסובבות אותה. הרחובות של צ’יינה טאון צרים וצפופים, רוב התושבים של צ’יינה טאון עניים, אבל עובדים ואין קבצנים ברחובות, רוב הבניינים בשכונה ישנים ולא מתוחזקים, וברבים מהם דיירי כמה דירות חולקים חדר אמבטיה אחד.
השלטים על החנויות ובתי העסק הם בסינית, ובשכונה בתי עסק רבים למסז’, סופרמרקטים וחנויות מכולת סיניות, חנויות סיניות מסורתיות של עשבי מרפא, מדקרים סינים, מזכרות סיניות, חנויות ודוכני מכירת חיקויים של תיקים ושעונים, משחקים, מאכלים שיש רק בצ’יינה טאון, ביניהם פירות, ירקות, דגים ופירות ים מיוחדים וטעימים, וכן קיים בשכונה מבחר של מאות מסעדות סיניות, המגישות כל מאכל סיני קיים. בחנויות ניתן למצוא הכל, ולפעמים אפילו הכל בחנות אחת.
הרחוב הראשי של ציינטאון הוא קאנאל, ושם תוכלו למצוא חנויות תיירים רבות.
קיימות בצ’יינהטאון שתי קהילות גדולות של סינים: קנטונזים ופוזו. החלק של הקנטוזנים הוא המושך והידידותי יותר לתיירים, והחלק של הפוזו פחות. רחובות באורי וקריסטי מסמלים את הגבול בין השכונות.
אטרקציות שכונתיות:
1. המנזר הבודהיסטי של המדינות המזרחיות (Eastern States Buddhist Temple) – המנזר הסיני הבודהיסטי העתיק ביותר בחוף המזרחי של ארצות הברית.
2. Church of the Transfiguration – כנסייה בת יותר ממאתיים שנה.
3. The Lin Zexu Statue – פסל של גיבור לאומי סיני, הידוע בכך שנלחם בהברחת האופיום לסין על ידי האנגלים. הפסל ממוקם ב- Chatam Quare.
4. Confucius statues – פסל נוסף, של פילוסופ סיני, הממוקם בצומת הרחובות באורי ודיוויז’ן.
5. Mahayana Buddhist Temple – מקדש בודהיסטי, אשר בתוכו פסל בודהה מוזהב בגובה של חמישה מטרים.
כתובת: רחוב קאנאל מספר 133
טלפון: 212-925-8787
6. Museum of Chinese in America – מוזיאון המשמר ומציג את ההיסטוריה, המורשת והתרבות של הסינים בארצות הברית.